@@11@@
  Гомеопатия
Одесские крупинки или globuli по-одесски.

Украинский гомеопатический ежегодник: Використання квіткових настоїв Баха для лікування психоемоційних станів • Использование цветочных настоев Баха для лечения психоэмоциональных состояний

~~~ 04.VI.24 - МЕЖРЕГИОНАЛЬНОЕ ЕЖЕМЕСЯЧНОЕ ЗАСЕДАНИЕ НМГООО (ОДЕССА, УКРАИНА) ~~~ 07-08.VI.24 - XI МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНГРЕСС CEDH (БРЮССЕЛЬ, БЕЛЬГИЯ) ~~~ 25-28.VII.24 - ЛЕТНЯЯ ШКОЛА ГОМЕОПАТИИ (ДОСПАТ-ДАМ, БОЛГАРИЯ) ~~~ 05-06.VIII.24 - МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ICHH (АМСТЕРДАМ, НИДЕРЛАНДЫ) ~~~ 20-22.IX.24 - СОВМЕСТНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ГОМЕОПАТОВ, С МЕЖДУНАРОДНЫМ УЧАСТИЕМ (ТЕМПЕ, США) ~~~ 30.IX-04.Х.24 - КОНГРЕСС MMPP-2024 (БАД-ШТАФФЕЛЬШТАЙН, ГЕРМАНИЯ) ~~~ 02-05.Х.24 - 77-Й КОНГРЕСС LMHI (СЕВИЛЬЯ, ИСПАНИЯ) ~~~ 21-23.XI.24 - ICE-2024 (КЕТЕН, ГЕРМАНИЯ) ~~~ 21-24.XI.24 - 100-Й КОНГРЕСС ФАКУЛЬТЕТА ГОМЕОПАТИИ СОЕДИНЕННОГО КОРОЛЕВСТВА (ЭДИНБУРГ, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ) ~~~

Поиск:
Гомеопатия - это... Карта сайта Написать письмо врачам Написать письмо в аптеку Правила записи на консультации врачей
Публикации по гомеопатии Периодические профессиональные издания
Международные новости Семинары, конференции, форумы Одесские Гомеопатические Конгрессы
И снова о фаршированной рыбе Объявления для гомеопатов События, даты, поздравления и комментарии Книги и журналы для гомеопатов Новые издания по гомеопатии
Одесское гомеопатическое общество Анкеты консультантов и лекторов Общества
Одесская гомеопатическая аптека История аптеки Номенклатура динамизированных средств Монокомпонентные средства Многокомпонентные динамизированные средства Изготовление гомеопатических лекарств
История гомеопатии в регионе Materia medica Гомеопатия для чайников Вопрос - ответ Дружественные сайты

ВИКОРИСТАННЯ КВІТКОВИХ НАСТОЇВ БАХА
ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ПСИХОЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ


М.Л. Люта, Р.Т. Конечна, О.І. Лопатинська
Україна, м. Львів
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

The use of Bach flower tinctures for treatment of psychoemotional conditions. M.L. Ljuta, R.T. Konechna, O.I. Lopatynska (Lviv, Ukraine)
According to the statistical data about 70 % of the people lives under the conditions of constant stress often caused by various mental overloads, emotional disharmony. Alternative methods are used for treatment of such condition of the organism. Homeopathy occupies an important place among alternative methods, especially by using flower preparations offered by doctor E. Bach. The general principles of plant choice and ways of flower tincture preparation are analyzed. The possibility of using native medicinal plants, taking into account demands of Pharmacopoeia is shown.


В останні роки відмічено зростання функціональних захворювань центральної нервової системи. Причини виникнення їх складні та різноманітні. Часто поштовхом до розвитку неврозів є різні психостимулюючі ситуації, коли відбувається зрив компенсаційних чинників, виникають надмірне хвилювання, негативні емоції, гострі конфлікти, інші стреси [9,16,28].

Згідно даних літератури, близько 70% людей живе в умовах постійного стресу. З однієї сторони, стрес необхідний тому, що повне звільнення від нього, згідно Г.Сельє, означало б смерть [18]. Стрес допомагає людині сконцентруватись, змобілізувати сили у важкій ситуації. Складність нервової діяльності полягає в тому, що в деяких ситуаціях стресовий стан виражений дуже сильно і утримується досить довго, стаючи, таким чином, не тільки патогенетичною основою різних захворювань, але й причиною трагічного кінця [10,28]. Статистичні дані свідчать, що причиною хронічних соматичних захворювань у 35% хворих є стрес [16].

В останній час дослідження підтверджують пряму залежність між психічними травмами людини, депресивними станами, стресовими ситуаціями та ішемічними захворюваннями серця, гострими виразковими ураженнями травного тракту, порушеннями функцій та структури як здорового, так і хворого серця, захворюваннями судинної системи (гіпертонічна хвороба, атеросклероз), імунодефіцитними станами і, навіть, утворенням злоякісних пухлин. Зокрема, встановлено, що депресія в 1,5-4,5 рази збільшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда. Водночас існує й інший зв’язок. Якщо людина страждає на серцеві захворювання, то є велика вірогідність схильності такої особи до депресивного стану. Згідно статистичних даних, від депресії страждають 2,5-10% населення, а серед людей, уражених ішемічною хворобою серця, їхня кількість зростає до 25-30% [16]. Наукові дослідження показали, що патофізіологічний розвиток тривалого стресу може протікати через такі етапи: стрес → неврози → депресія → меланхолія → захворювання нервової та соматичної систем організму.

Пошук та удосконалення нових лікарських форм для лікування стресових депресивних станів досить часто є комплексними, але, в більшості, симптоматичними, тобто, спрямованими на ліквідацію окремих неприємних симптомів. Фармакотерапія емоційностресових ситуацій включає призначення засобів загально укріплюючої терапії: вітамінів, фізичних процедур, спілкування з психоаналітиком. З лікарських засобів рекомендують заспокійливі препарати, антидепресанти, транквілізатори, слабі нейролептики. Крім того, на сучасному фармацевтичному ринку широко представлені біологічні активні добавки, які пропонують для комплексного підходу до підвищеного рівня резистентності організму і захисту його від шкідливих чинників зовнішнього середовища [9,17,24,28].

Для лікування станів, що виникають при емоційно-стресовій ситуації, досить часто використовують можливості фітотерапії. Методи фітотерапії є дуже популярними у Франції, Німеччині, Болгарії, Польщі та інших країнах, і традиційно займають важливе місце на Україні. Зокрема, у Франції фітопрепарати використовують 12 млн. громадян; 87% опитаних пацієнтів вважають, що фітотерапія є досить ефективною при таких хворобах, як невроз, страх, напруга, стрес, безсоння, ураження травного тракту та інші. Навіть у такій країні, як США, де Державна Фармакопея утримує лише кілька лікарських рослин, а решта - синтетичні ліки, громадяни витрачають близько 14 мільярдів доларів на рік на альтернативну медицину. Відомий болгарський народний цілитель П. Дімков (1886-1982) писав: «Я прихильник зеленої медицини, я старомодний. Але хіба старомодно їсти хліб і пити воду? Мені дорікають, що я визнаю тільки трави, а ліки - ні. Я визнаю те, що допомагає людині. Трави - це як хліб і вода. А ліки з'являються тисячами щороку - і тисячами зникають» [13,25].

Останнім часом увагу дослідників спрямовано на гомеопатичний метод лікування. Гомеопатичне лікування відрізняється від підходу традиційної медицини тим, що усвідомлюється причина захворювання в сукупності всіх особливостей протікання хвороби, особливо індивідуальних особливостей організму хворого: конституційного стану, фізичних, розумових, емоційних ознак, сімейного положення, медичної картки сім’ї та інших [1,4,5,6,7,8,9,12,13,15,22].

Отже, проблема розробки нових лікарських засобів для лікування стресових ситуацій є важливою, а використання гомеопатичних лікарських засобів з цією метою є актуальним завданням фармацевтичної технології.

Гомеопатичний метод лікування психоемоційних розладів з використанням квіткових настоїв започатковано доктором Е. Бахом. Наукові дослідження доктора Баха щодо лікування негативних емоційних відхилень, свідчать про велику ефективність квіткових настоїв. Ліки, опрацьовані Е. Бахом, пропонують для людей, що відчувають страх, непевність, і використовують як в екстрених ситуаціях, так і при довготривалому нервовому напруженні [27,29,30]. Класифікуючи негативні емоційні відхилення, доктор Бах визначив 38 емоційних станів, для яких запропонував 38 первинних гомеопатичних препаратів, відомих як «Квіткові рецепти Баха». Слід відзначити, що душевний стан здоров'я людини доктор Бах розділив на 7 груп, і, у зв'язку з цим, 38 лікувальних препаратів також розділив на сім груп. Основні напрямки застосування лікувальних препаратів (7 груп) представлені в таблиці 1. Всі можливі психоемоційні стани доктор Е. Бах згрупував у вигляді своєрідного словничка, названого умовно в літературі «Проблеми від А до Я». В словнику представлені 258 емоційних станів, і до кожного з них рекомендований відповідний квітковий настій. Проте, для стабілізації емоційного стану доктор Бах пропонує як однокомпонентні, так і багатокомпонентні настої. Наприклад, для екстрених, надзвичайних ситуацій, доктором Бахом розроблено п’ятикомпонентний склад, технологію крапель із серії «Рятівник» (Rescue remedy). Лікувальну методику доктора Баха не обмежено впливом на душевний стан людини. Вона дає рекомендації для лікування інших захворювань, наприклад: інфекційних, уражень органів травлення і органів дихання, кровообігу, шкірних хвороб, дисфункцій опорно-рухової системи. Нездоровий стан людини має тісний зв'язок з її емоційним станом, що прослідковується в наукових публікаціях інших авторів.

Важливим аргументом для самостійного приготування настоїв є інтуїтивна терапія, тобто людина сама вибирає рослину, з якої у подальшому будуть готувати настій. Проте, окультурені рослини для приготування настоїв використовують як виняток. Важливе значення має вибір екологічно-чистої місцевості, де можна знайти здорові, не пошкоджені рослини. День для приготування настоїв повинен бути ясний та сонячний. Найкращий час для збору квітів - ранок, безпосередньо після сходу сонця, в день можна приготувати не більше одного настою. Як розчинник для настоїв вживають джерельну воду, спирт етиловий, віскі. Використання спирту дещо знижує ефективність настоїв, але дозволяє одержані настої зберігати довший час. Приготування настою може проходити двома способами. При першому способі (холодне настоювання) в посудину з водою поміщають квіти зразу після збору, і витримують декілька годин в місці, яке добре освітлено сонцем. Через одну-дві години квіти обережно виймають з води, а настій переливають у приготовлену пляшку. Гарячий спосіб приготування використовують для лікарських засобів з квітів дерев. В цьому випадку квіти треба збирати після заходу сонця в скляну ємність з джерельною водою, після збору вміст якнайшвидше переливають в емальовану посуду, і кип’ятять, не закриваючи кришки (30 хв), охолоджують і проціджують через фільтрувальний папір (льняне полотно). Готові настої використовують у кількості 2 крапель на склянку води. Для збереження ефективності настою протягом довшого часу, його змішують із спирто-водною сумішшю в співвідношенні 2 краплі настою і 30 мл суміші спирту з водою.

Таким чином, на основі опрацьованої інформації (про патофізіологічні особливості стресів і типові підходи до нейтралізації негативних наслідків стресових ситуацій методами традиційної і альтернативної медицини), особливо методики д-ра Е. Баха, нами визнано за доцільне проведення експериментальних досліджень для вибору лікарської рослинної сировини з регіону Західної України для приготування гомеопатичних лікарських засобів заспокійливої дії.

Користуючись довідниками, нами вибрано лікарські рослини, які застосовують в алопатичній медицині для лікування неврозів, стресових станів, відчуття страху, депресій. Прослідковано також, які з них рекомендовані у гомеопатичному лікуванні різних захворювань, та можуть бути використані як заспокійливі при стресових ситуаціях згідно методики доктора Е. Баха. Результати такого аналізу надані в таблиці 2 [2,11,13,14,19,20,21,23,26].

На основі інформації, представленої в таблиці 2, для приготування матричних гомеопатичних препаратів ми пропонуємо використати свіжо зібрані квіти аличі дикої, глоду криваво-червоного, півонії вузьколистої, ромашки лікарської, шипшини собачої, яблуні лісової, маку снотворного, шавлії лікарської, лілії тигрової.

Таким чином, враховуючи досвід доктора Е. Баха, показана можливість використання свіжозібраних квітів з лікарської рослинної сировини регіону Західної України для приготування матричних гомеопатичних препаратів заспокійливої дії.

Таблиця 1. Застосування лікувальних препаратів доктора Баха

Показання Лікарський препарат Особливості застосування
Для тих хто відчуває страх Rock rose-Helianthemun nummularium Страх, що переходить в паніку і жах
Minulus - Minulus guttatus Страх і надмірне застереження
Cherry plum - Prunus cerasifera Страх втратити контроль над собою і зашкодити оточуючим
Aspen - Populus tremula Неспокій, тривога неявн. походження
Red chestnut - Aesculum carnea Страх,надлишок переживання за інших
Для тих хто
відчуває невпевненість
Ceraro-CerarostigmaWillmottianum Втрата віри в свої сили
Gentian - Gentiana amarella Розчарування
Gorse - Ulex europeus Втрата надії
Hurnbeam - Carpinus betulus Лінь, сум
Scleranthus - Scleranthus annus Невпевненість
Wild oat - Bromus ramosus Невпевненість у майбутньому
Chestnut but-Aesculus hippocastan Невміння вчитись на помилках
Clematis - Clematis vitabla Людина – мрійник
Homeysuckle- Lonicera caprifolium Життя минулими спогадами
Mustard - Sinapis arvensis Глибока депресія без причини
Olive - Olea europea Відсутність енергії
White chestnut-Aesc. hippocastanum Небажані думки
Wild rose - Rosa canina Смиренність, апатія
Для тих, хто відчуває самотність Heather - Caluna vulgaris Cтрах самотності, егоцентричність
> Impatiens - Impatiens grandulifera Нетерпіння, суєта
Water violet - Hotonia palustris Гордість, відчуженість
Для відчуваючих підвищене сприйняття до чужих ідей Agrimoni - Agrimoni eupatoria Душевне неспокій
Сentaury - Centarium umbelatum Cлабка сила волі
Holly - Ilex aquifolium Ненависть, заздрість
Walnut - Juglans regia Опір будь-яким змінам
Для тих, хто відчуває відчай Crab apple - Malus silvestris Cамоосуд
Elm - Ulmus campestris Пригнічений стан, викликаний почуттям відповідальності
Larch - Larix desidua Невпевненість
Oak - Quercus robur Пригніченість
Pine - Pinus silvestris Необгрунтоване відчуття вини
Star of bethlehen- Ornithog.umbelat. Cпустошеність від потрясінь
Sweet chestnut - Castanea sativa Cильні душевні переживання
Willow - Salix alba Образа, жаль до себе
Для тих, хто виявляє надмірну турботу до інших Beech - Fagus sylvatica Нетерпеливість
Chicory - Cichorium intubus Егоїзм
Rock water Пригнічений стан
Vevain - Verbena officinalis Надмірний ентузіазм
Vine - Vitis vinifera Бажання бути головним
Для тих, кого мало цікавить життя Chestnut Bud-Aesculus hippocastan. Невміння вчитись на помилках
Clematis - Clematis vitabla Невмотивовані мрії
Mustard - Sinapis arvensis Депресія без причини
Wild Rose - Rosa canina Смиренність, апатія


Таблиця 2. Використання лікарських рослин при емоційно-стресових ситуаціях

Лікарські рослини в алопатії В гомеопатії «Квіткові настої Баха»
Меліса лікарська від 
Глід колючий від 
Липа широколиста від 
Хміль звичайний від 
М’ята перцева С4 +
Рута садова від 1Х
Васильки сірі від 6СН
Лаванда лікарська від 1Х
Валеріанка лікарська від 1Х
Ромашка лікарська від 
Первоцвіт весняний від 
Лілія тигрова С7
Глід український від 
Терен звичайний від 6СН
Кульбаба лікарська від 
Марена запашна від 1Х
Сон широколистий С5
Материнка звичайна від 1Х
Півонія лікарська від 
Нагідки лікарські від 
Беладонна звичайна від 
Шавлія лікарська С4
Конвалія звичайна D3-D5
Кропива собача звичайна від 1Х
Сосна звичайна від  +
Кмин звичайний від 
Ялиця біла від 30СН
Ялиця чорна від 6СН
Гіркокаштан звичайний від  +
Верес звичайний від  +
Дуб звичайний від 1Х +
Аніс звичайний від 
Чебрець звичайний від 3Х
Коров’як скіперовидна від 1Х
Робінія звичайна від 
Аконіт від 
Герань Робертова від 
Бузок звичайний від 
Мак снотворний від 6СН
Гравілат міський від 
Звіробій звичайний від 1Х
Очанка лікарська від 6СН
Тирлич хрещатий від 30СН +
Ялівець звичайний від 
Ялівець вірчінський від 3Х
Буркун лікарський від 
Бузина чорна від 
Пасльон чорний від 
Омела біла від 
Петрушка кучерява від 
Полин екстрагон від 
Малина
Підмаренник чіпкий від 
Бобівник трилистий від 5СН
ЛІТЕРАТУРА:

1. Варшавский В.И. Практическая гомеопатия. - М., 1989. - 176 с.
2. Виноградова Т.А., Тажев Б.Н. и др. Практическая фитотерапия / М.: ОЛМА-ПРЕСС; СПб.: ИД «Нева», «ВалериСПД», 1998. - 640 с.
3. Гомеопатичні лікарські засоби. Доповнення до ДФУ / А.Л. Тихонов, Ю.І. Губін, С.А. Тихонова та ін. // Фармаком. - 2003. - №2. - С 16-21.
4. Егорова Н.П. // Сучасні питання гомеопатії. Міазматична доктрина С.Ганемана та її практичне використання: Матер. Міжнарод. науково-практичної конференції 3-6.10. 2003 р. - Харків, 2003. - С. 27-33.
5. Зеликман Т.Я., Ялкут С.И. Гомеопатия в системе фармакотерапии. - К.: Здоров’я, 1994. - 78 с.
6. Зінченко Л.М. Іванів О.П. // Матеріали V Національного з’їзду фармацевтів України. - Харків: Вид-во УкрФА, - 1999. - С. 351.
7. Шаретт Ж. Практическое гомеопатическое лекарствоведение. - К.: УРЕ, 1990. - 205 с.
8. Каммингс С., Ульман Д. Гомеопатический справочник на все случаи жизни. - СПб.: Питер Ком, 1998. - 448 с.
9. Грин К. Помоги себе сам: традиционные и альтернативные методы лечения. - М.: Махаон, 2002. - 112 с.
10. Кириченко В.Г. // Сучасні питання гомеопатії. Міазматична доктрина С.Ганемана та її практичне використання. - Матер. Між народ. науково-практичної конференції 3-6.10.2003 р. - Харків, 2003. - С. 45-47.
11. Ковальов В.М., Павлій О.І., Ісакова Т.І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин / За ред. проф.Ковальова В.М. - Харків: Прапор, В-во НФАУ, 2000. - 432 с.
12. Костинская Н.Е. Фармакология и гомеопатия - единство и противоборство // Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України. - Харків: Вид-во УкрФА, - 1999. - С. 352.
13. Лебеда А.П., Осетров В.Д. Здоров’я ділової людини. - К.: Академ.періодика, 2002. - 174 с.
14. Лікарські рослини : Енциклопедичний довідник / Відп. редактор Гродзинський А.М. – К.: Вид-во Українська Енциклопедія ім. П.Бажана, УВКЦ «Олімп», 1992. - 544 с.
15. Лопатинська О.І. , Калинюк Т.Г. Гомеопатична фармація. Досягнення, проблеми та перспективи // Вісник фармації. - 1999. - №2. - С. 179-183.
16. Мудла И. Что-то сердце растревожилось // Мистер Блистер. - 2003. - №11. - С. 40-41.
17. Невинчанная Е.А. Справочник по применению БАД. - К.: Интерпом, 2003. - 32 с.
18. Никонов В.В. Стресс: Современный патофизиологический подход к лечению. - Харьков: Консум, 2002. – 240 с.
19. Номенклатура однокомпонентных динамизированных средств (монопрепаратов) / Под ред. А.П. Иванива, Л.М. Зинченко (сентябрь – октябр). - Одесса. - 2002.
20. Полная энциклопедия народной медицины. т. 1. - М.: АНС, 1999. - 752 с.
21. Полная энциклопедия народной медицины. т. 3. - М.: АНС, 1999. - 560 с.
22. Попова Т.Д. Очерки о гомеопатии: Записи врача-гомеопата. - 1988. - 192 с.
23. Смик Г.К. Корисні та рідкісні рослини України. - К.: УРЕ імені М.П. Бажана, 1991. - 416 с.
24. Солдатенков С.С., Белоусов Е.В., Пидаев А.В. Ароматерапия для каждой семьи. - К.: Здоров’я, 2001. - 480 с.
25. Ткаченко Н.М., Сербін А.Г. Ботаніка.: Підручник. - Харьков: Основа, 1997. - 432 с.
26. Чекман І.С. Клінічна фітотерапія. - К.: А.С.К., 2003. - 552 с.
27. Шварц А.А., Швеппе Р.П. Цветочные настои доктора Бака. – М.: АО «Интерэксперт», 1995. - С.147-300
28. http://www.meta–ukraine.сom
29. http://www.homeoint.ory/articles/Bach/index.htm
30. http://www.bachcentre.com

Использование цветочных настоев Баха для лечения психоэмоциональных состояний. М.Л. Люта, Р.Т.Конечная, О.И.Лопатинская (Львов, Украина)
По данным статистики, около 70% людей живут в условиях постоянного стресса, очень часто вызванного различными психическими перегрузками, душевной дисгармонией. Для лечения подобных состояний организма используют медикаментозные и альтернативные методы. Среди альтернативных методов важное место занимает гомеопатия, особенно, её направление в виде цветочных настоев, предложенных доктором Э. Бахом. В работе проанализированы принципы выбора растений, способы получения цветочных настоев доктора Э. Баха, и показана возможность использования местных лекарственных растений для этой цели, учитывая требования к гомеопатическим средствам, предъявляемые Государственной Фармакопеей Украины.

Використання квіткових настоїв Баха для лікування психоемоційних станів. М.Л. Люта, Р.Т. Конечна, О.І Лопатинська (Львів, Україна)
Згідно даних літератури, близько 70% людей живе в умовах постійного стресу, здебільшого викликаного різними психічними перевантаженнями, душевною дисгармонією. У лікуванні таких станів організму використовують медикаментозні та альтернативні методи. Серед альтернативних методів важливе місце посідає гомеопатія, особливо, ії відгалуження у вигляді квіткових настоїв, запропоноване доктором Е. Бахом. У статті проаналізовані принципи вибору рослин, способи отримання квіткових настоїв доктора Баха, й показано можливість використовування з цією метою місцевих лікарських рослин, враховуючи вимоги Державної Фармакопеї України до гомеопатичних засобів.
Информация об авторах.
Кандидат фармацевтических наук Оксана Ивановна Лопатинская, с сотрудниками по Львовскому медицинскому университету, давно и плодотворно работают над вопросами гомеопатического лекарствоведения и аспектами гомеопатической фармации. Работы О.И. Лопатинской с сотрудниками были неоднократно опубликованы в различных профессиональных изданиях.
E-mail: oksana_lopatynska@yahoo.com


1
 

Украинский гомеопатический ежегодник: Використання квіткових настоїв Баха для лікування психоемоційних станів • Использование цветочных настоев Баха для лечения психоэмоциональных состояний
Гомеопатические книги и книги по гомеопатии.© 2003-2024Рейтинг Mail.ru
Каталог@Mail.ru - каталог ресурсов интернет


Яндекс цитирования
Украина онлайн
УКРМЕД - Каталог Медичних Сайтiв в Українi Meddesk.ru - медицинская доска объявлений. Обмен ссылками.